IPA029N06NM5SXKSA1
Manufacturer Part Number:
IPA029N06NM5SXKSA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
MOSFET N-CH 60V 87A TO220
Stock Condition:
500
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
87A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
74 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5300 pF @ 30 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Power Dissipation (Max) :
38W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.9mOhm @ 87A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO220 Full Pack
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.3V @ 36µA