AT89S52-24JC
Manufacturer Part Number:
AT89S52-24JC
Manufacturer/Brand:
Atmel (Microchip Technology)
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V