ATTINY44V-10XU
Manufacturer Part Number:
ATTINY44V-10XU
Manufacturer/Brand:
Atmel (Microchip Technology)
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
USI
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V