HPT5K0TS100-L
- Manufacturer Part Number:
- HPT5K0TS100-L
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 100V 5000W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- CB, CE, TUV, UL
- Current - Output 1 :
- 50 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 93%
- Features :
- Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 5000W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 13.25" L x 10.00" W x 2.50" H (336.6mm x 254.0mm x 63.5mm)
- Standard Number :
- 60601-1; 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 180 ~ 528 VAC (3 Phase)
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 100V