CR0402FC1KS001
- Manufacturer Part Number:
- CR0402FC1KS001
- Manufacturer/Brand:
- Aillen
- Part of Description:
- RES,SMD,0402,1KOHM,1%,1/16W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Aillen
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.016" (0.40mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.063W, 1/16W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%