DS01C-254-L-08BE
Manufacturer Part Number:
DS01C-254-L-08BE
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Slide (Standard)
Circuit :
SPST
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
25mA
Features :
Height Above Board :
0.264" (6.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
24VDC
Washable :
No
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BUZZER PIEZO 10V 13.7MM TH
    BUZZER PIEZO 12V 16.9X16.9MM SMD
    BUZZER PIEZO 12V 13.7MM TH
    BUZZER PIEZO 12V 32MM FLANGE
    BUZZER PIEZO 12V 41.8MM FLANGE
Catalog related products
  • C&K, now part of Littelfuse
    SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
  • E-Switch
    SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
  • TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
    SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
  • Nidec Components
    SWITCH ROTARY DIP SP4T 100MA 5V
  • C&K, now part of Littelfuse
    SWITCH PIANO DIP SPST 100MA 5V