CR01005-FW-2400GLF
Manufacturer Part Number:
CR01005-FW-2400GLF
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
RES 240 OHM 1% 1/32W 01005
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.006" (0.15mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Power (Watts) :
0.03W, 1/32W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
240 Ohms
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Supplier Device Package :
01005
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A