A3PA-90B11-24AO
- Manufacturer Part Number:
- A3PA-90B11-24AO
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation
- Part of Description:
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
- Stock Condition:
- 7
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Square, Button
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Orange
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC), 4A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Orange
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 24 VAC/DC
- Ingress Protection :
- IP40
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 40°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V