KB26SKW01B-5C05-AB
Manufacturer Part Number:
KB26SKW01B-5C05-AB
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black (White Window)
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
With Barrier
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
5 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
KB26 Jonard Tools 1 WIRE WRAPPING BIT 26 AWG