KB25CKG01-12-GG
- Manufacturer Part Number:
- KB25CKG01-12-GG
- Manufacturer/Brand:
- NKK Switches
- Part of Description:
- SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Blue
- Current Rating (Amps) :
- 0.4VA (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Incandescent, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VAC
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 50°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.30mm Dia
- Product Status :
- Obsolete
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 28 V
- Voltage Rating - DC :
- 28 V