A165L-AWA-12-1
Manufacturer Part Number:
A165L-AWA-12-1
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
A165 Interlight 9,434 Replacement for Exell Battery A1
A165 ALKALINE 7.5V BATTERY EN165A, PC165 Interlight 8,949 Replacement for Exell Battery A1