4240.09-875-T0
- Manufacturer Part Number:
- 4240.09-875-T0
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Procom
- Part of Description:
- 9DBD COLINEAR 0DEG DOWNTILT 79
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Amphenol Procom
- Product Category :
- RF Antennas
- Antenna Type :
- Whip, Straight
- Applications :
- Features :
- Frequency (Center/Band) :
- 875MHz
- Frequency Group :
- UHF (300MHz ~ 1GHz)
- Frequency Range :
- 790MHz ~ 960MHz
- Gain :
- 11.2dBi
- Height (Max) :
- 111.929" (284.30cm)
- Ingress Protection :
- IP66
- Mounting Type :
- Bracket Mount
- Number of Bands :
- 1
- Power - Max :
- 400 W
- Product Status :
- Active
- Return Loss :
- RF Family/Standard :
- Termination :
- 7/16-DIN Female
- VSWR :
- 1.5
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 4240 | Keystone Electronics Corp. | 5,153 | BREADBOARD P PATTERN .042 DIA |
| 4240 ALTERNATOR | Interlight | 9,707 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240 STARTER | Interlight | 8,083 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240 YEAR 1978 ALTERNATOR | Interlight | 9,978 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240 YEAR 1979 STARTER | Interlight | 7,616 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240 YEAR 1981 ALTERNATOR | Interlight | 6,123 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240 YEAR 1982 STARTER | Interlight | 6,347 | Replacement for John Deere 4240 |
| 4240-50 | Pomona Electronics | 1 | CONN TERMINATOR PLUG N 50OHM |
| 4240-75 | Pomona Electronics | 6,186 | CONN TERMINATOR PLUG N 75OHM |