MCS1803GS-10-P
- Manufacturer Part Number:
- MCS1803GS-10-P
- Part of Description:
- 5V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT S
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Accuracy :
- ±2.5%
- Current - Sensing :
- ±10A
- Current - Supply (Max) :
- 10.5mA
- Frequency :
- 100kHz
- Linearity :
- ±0.5%
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Sensitivity :
- 200mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V