CR5220-10
- Manufacturer Part Number:
- CR5220-10
- Manufacturer/Brand:
- CR Magnetics, Inc.
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC
- Stock Condition:
- 27
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CR Magnetics, Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1%
- Current - Sensing :
- 10A
- Current - Supply (Max) :
- 100mA
- For Measuring :
- DC
- Frequency :
- DC
- Linearity :
- Mounting Type :
- DIN Rail, Panel
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 50°C
- Output :
- Ratiometric, 4mA ~ 20mA
- Package / Case :
- Module
- Polarization :
- Unidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 250ms
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Magnetic Modulator, Closed Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 24V