CR4340-20
- Manufacturer Part Number:
- CR4340-20
- Manufacturer/Brand:
- CR Magnetics, Inc.
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CR Magnetics, Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±0.5%
- Current - Sensing :
- 10A, 15A, 20A (Selectable)
- Current - Supply (Max) :
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 50Hz/60Hz
- Linearity :
- Mounting Type :
- DIN Rail, Panel
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 60°C
- Output :
- Ratiometric, 4mA ~ 20mA
- Package / Case :
- Module
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- 150ms
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Transformer w/Conditioning
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 120V