ACS718KMATR-20B-T
- Manufacturer Part Number:
- ACS718KMATR-20B-T
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±2%
- Current - Sensing :
- 20A
- Current - Supply (Max) :
- 9mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 40kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Not For New Designs
- Response Time :
- 13µs
- Sensitivity :
- 100mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Voltage - Supply :
- 5V