MCS1806GS-3-40-P
- Manufacturer Part Number:
- MCS1806GS-3-40-P
- Manufacturer/Brand:
- Monolithic Power Systems
- Part of Description:
- 3KVRMS ISOLATED HALL-EFFECT CURR
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Monolithic Power Systems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±2.5%
- Current - Sensing :
- ±40A
- Current - Supply (Max) :
- 10.5mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 100kHz
- Linearity :
- ±0.5%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 5µs
- Sensitivity :
- 33mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Differential
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V