ACS71240LLCBTR-030B3
- Manufacturer Part Number:
- ACS71240LLCBTR-030B3
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 30A 8SOIC
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±6%
- Current - Sensing :
- 30A
- Current - Supply (Max) :
- 12mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- 120kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TA)
- Output :
- Voltage
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- 4µs
- Sensitivity :
- 44mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V