E40H12-1024-3-N-24-C
- Manufacturer Part Number:
- E40H12-1024-3-N-24-C
- Manufacturer/Brand:
- Autonics
- Part of Description:
- ENCODER 40MM 1024PPR 12-24VDC
- Stock Condition:
- 1
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Autonics
- Product Category :
- Encoders
- Actuator Type :
- Hole for Shaft
- Built in Switch :
- No
- Detent :
- No
- Encoder Type :
- Incremental
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Orientation :
- User Selectable
- Output Type :
- NPN - Open Collector
- Product Status :
- Active
- Pulses per Revolution :
- 1024
- Rotational Life (Cycles Min) :
- Termination Style :
- Cable with Connector
- Voltage - Supply :
- 12V ~ 24V