SDM65-12-UCM-P5R
- Manufacturer Part Number:
- SDM65-12-UCM-P5R
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- AC DC Desktop, Wall Adapters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
- Cord Length :
- 59" (1.50m)
- Current - Output (Max) :
- 5A
- Efficiency :
- Level VI
- Features :
- Form :
- Desktop (Class I)
- Input Connector :
- IEC 320-C14
- Input Type :
- Cord
- No Load Power Consumption :
- 210mW (Max)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Output Connector :
- Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- Polarization :
- Positive Center
- Power (Watts) :
- 60 W
- Product Status :
- Active
- Region Utilized :
- North America
- Size / Dimension :
- 4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
- Standard Number :
- C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 12V