AM20EW-2412S-NZ-ST
- Manufacturer Part Number:
- AM20EW-2412S-NZ-ST
- Manufacturer/Brand:
- Aimtec
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 12V 20W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Aimtec
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 1.667A
- Efficiency :
- 89%
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 55°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 20W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.99" L x 1.29" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 1.5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V