C1500XRBBR-GOLD
- Manufacturer Part Number:
- C1500XRBBR-GOLD
- Manufacturer/Brand:
- Bulgin
- Part of Description:
- SWITCH ROCKER
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bulgin
- Product Category :
- Rocker Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Concave (Curved)
- Circuit :
- SPST
- Color - Actuator/Cap :
- Black, Red
- Current Rating (Amps) :
- 16A (AC), 10A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.60mm x 14.10mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 24 V
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| C150 | Interlight | 8,357 | Replacement for Motorola C150 Re |
| C150 | Excelitas Technologies | 1 | COAX ILLUM MODULE W/ 150MM WD |