C1250SPAPBB085W
Manufacturer Part Number:
C1250SPAPBB085W
Manufacturer/Brand:
Bulgin
Part of Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 250V
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 1A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.20mm x 12.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V