X1250ANBB
Manufacturer Part Number:
X1250ANBB
Manufacturer/Brand:
Bulgin
Part of Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 1A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 26.30mm x 12.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V