A161CS12VDC.64
- Manufacturer Part Number:
- A161CS12VDC.64
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 25A 12V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 53.3 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 25 A
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 5 ms
- Switching Voltage :
- 20VDC - Max