A3F1ACQ12VDC2R
- Manufacturer Part Number:
- A3F1ACQ12VDC2R
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 150 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 80 A
- Features :
- Resistor
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 7 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 5 ms
- Switching Voltage :
- 75VDC - Max
- Termination Style :
- Quick Connect - Multiple Sizes
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| A3F10 | Knowles Precision | 7,521 | CAP TRIMMER 1-10PF 250V TH |