PC793-1A-P-12S-X
- Manufacturer Part Number:
- PC793-1A-P-12S-X
- Manufacturer/Brand:
- Picker Components
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Picker Components
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 133 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 120VDC - Max