DCNEVT350-B
- Manufacturer Part Number:
- DCNEVT350-B
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- CONTACTOR 12V RELAY 350A 1800V
- Stock Condition:
- 7
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Contactors (Electromechanical)
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (DM) (1 Form X)
- Contact Rating (Current) :
- 350 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 10 VDC
- Must Release Voltage :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Switching Voltage :
- 1800VDC - Nom