56SP30-01-1-02S
- Manufacturer Part Number:
- 56SP30-01-1-02S
- Manufacturer/Brand:
- Grayhill, Inc.
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY 2POS 200MA 115V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Grayhill, Inc.
- Product Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- 9.53mm
- Actuator Type :
- Flatted (3.17mm Dia)
- Angle of Throw :
- 30°
- Circuit per Deck :
- SPDT
- Contact Finish :
- Silver
- Contact Material :
- Brass
- Contact Timing :
- Shorting (MBB)
- Current Rating (Amps) :
- 200mA (AC/DC)
- Depth Behind Panel :
- 9.58mm
- Features :
- Shaft and Panel Sealed
- Index Stops :
- Fixed
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole
- Number of Decks :
- 1
- Number of Poles per Deck :
- 1
- Number of Positions :
- 2
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating - AC :
- 115 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V