L115F11AH12VDCS1.5U
- Manufacturer Part Number:
- L115F11AH12VDCS1.5U
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
- Stock Condition:
- 300
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 125 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Latching, Single Coil
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
- Contact Rating (Current) :
- 50 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 277VAC, 110VDC - Max
- Termination Style :
- PC Pin
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| L115F11AH12VDCS1.5 | CIT Relay and Switch | 88 | RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V |