AZSR165-1AE-12DL
- Manufacturer Part Number:
- AZSR165-1AE-12DL
- Manufacturer/Brand:
- American Zettler
- Part of Description:
- RELAY SOLAR SPST 80A 12V
- Stock Condition:
- 92
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- American Zettler
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 184.6 mA
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 80 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 0.6 VDC
- Operate Time :
- 40 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Solar
- Release Time :
- 20 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 690VAC - Max
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)