MY3-02-AC110/120
- Manufacturer Part Number:
- MY3-02-AC110/120
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 8.4 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 3PDT (3 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 96 VAC
- Must Release Voltage :
- 36 VAC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 20 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 250VAC, 125VDC - Max