RUC-2012-26-1110-L
- Manufacturer Part Number:
- RUC-2012-26-1110-L
- Manufacturer/Brand:
- Altech Corporation
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 110V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Altech Corporation
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 12 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 110VDC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi)
- Contact Rating (Current) :
- 16 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 88 VDC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 440VAC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 8 Pin