SHV12-1A85-78L3K
- Manufacturer Part Number:
- SHV12-1A85-78L3K
- Manufacturer/Brand:
- Standex Electronics
- Part of Description:
- RELAY REED SPST 1A 12V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Standex Electronics
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 24 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 1 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.8 VDC
- Operate Time :
- 1.1 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 0.1 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 1000VAC, 1000VDC - Max