7S.63.9.012.0211
- Manufacturer Part Number:
- 7S.63.9.012.0211
- Manufacturer/Brand:
- Finder Relays, Inc.
- Part of Description:
- SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 6A 12VDC
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Finder Relays, Inc.
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO), Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- Contact Rating (Current) :
- 6 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 10.2 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 7 ms
- Switching Voltage :
- 250VAC - Nom