56.OW69.2400N
- Manufacturer Part Number:
- 56.OW69.2400N
- Manufacturer/Brand:
- Altech Corporation
- Part of Description:
- RELAY SAFETY DPDT 8A 24V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Altech Corporation
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- Contact Rating (Current) :
- 8 A
- Features :
- Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 12 ms
- Switching Voltage :
- 400VAC, 250VDC - Max