7S.14.8.120.4220
- Manufacturer Part Number:
- 7S.14.8.120.4220
- Manufacturer/Brand:
- Finder Relays, Inc.
- Part of Description:
- SFTY RLY GUIDE 2NO+2NC 6A 120VAC
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Finder Relays, Inc.
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 120VAC
- Contact Form :
- 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 6 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Must Operate Voltage :
- 93 VAC
- Must Release Voltage :
- 12 VAC
- Operate Time :
- 12 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 250VAC - Nom