FK11X7R1H105KN006
- Manufacturer Part Number:
- FK11X7R1H105KN006
- Manufacturer/Brand:
- TDK Corporation
- Part of Description:
- CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.276" (7.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Lead Style :
- Formed Leads - Kinked
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Not For New Designs
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 50V