510SP251KG2
Manufacturer Part Number:
510SP251KG2
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
150W 1400J 250 OHMS 10% SLAB
Stock Condition:
8
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Ceramic
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
1.500" (38.10mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Resistance :
250 Ohms
Size / Dimension :
10.000" L x 0.252" W (254.00mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W
Related products
Part Manufacturer Stock Description
510S Energizer Battery Company 8,975 BATTERY CZ 6V