LT-2564-621-012
- Manufacturer Part Number:
- LT-2564-621-012
- Manufacturer/Brand:
- Carling Technologies
- Part of Description:
- SWITCH TOGGLE
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Carling Technologies
- Product Category :
- Toggle Switches
- Actuator Length :
- 18.16mm
- Actuator Type :
- Standard Round
- Bushing Thread :
- 15/32-32
- Circuit :
- DPDT
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC/DC)
- Features :
- Illumination :
- Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Incandescent, Amber/Red
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VAC/DC
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.70mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off-On
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 28 V