50-UNPRINTED-1X100FT-BOX
- Manufacturer Part Number:
- 50-UNPRINTED-1X100FT-BOX
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- TAPE PROTECTIVE BLK 1"X 33.3YDS
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Tape
- Adhesive :
- High Tack
- Backing, Carrier :
- PVC (Poly Vinyl Chloride)
- Color :
- Black
- Length :
- 100' (30.5m) 33.3 yds
- Product Status :
- Active
- Tape Type :
- Protective
- Temperature Range :
- -54 ~ 176°F (-48 ~ 80°C)
- Thickness :
- 0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
- Thickness - Adhesive :
- Thickness - Backing, Carrier :
- Usage :
- Corrosion Protection
- Width :
- 1.00" (25.40mm)