250PK0.47MEFC6.3X11
- Manufacturer Part Number:
- 250PK0.47MEFC6.3X11
- Manufacturer/Brand:
- Rubycon
- Part of Description:
- CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RAD TH
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Rubycon
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.512" (13.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 12 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 8 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 250 V