C4AQOLW5180M38J
- Manufacturer Part Number:
- C4AQOLW5180M38J
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP FILM 18UF 5% 900VDC RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive; DC Link, DC Filtering
- Capacitance :
- 18 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 4.6 mOhms
- Features :
- Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- 0.992" (25.20mm)
- Lead Spacing :
- 1.476" (37.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial - 4 Leads
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 1.654" L x 1.693" W (42.00mm x 43.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 900V