ELH337M400AS4AA
Manufacturer Part Number:
ELH337M400AS4AA
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
195mOhm @ 20kHz
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.755 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.9 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V