HES212G400X5L
- Manufacturer Part Number:
- HES212G400X5L
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 2100UF 400V SCREW
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 2100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 45mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 5.625" (142.88mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Screw Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 11.685 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 9.5 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 3.000" Dia (76.20mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- 0%, +50%
- Voltage - Rated :
- 400 V