AVS105M50A12T-F
- Manufacturer Part Number:
- AVS105M50A12T-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Automotive, Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 1 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 232Ohm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.213" (5.40mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 13.6 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 8 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.118" Dia (3.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V