IDSS-08-D-02.50-R
- Manufacturer Part Number:
- IDSS-08-D-02.50-R
- Manufacturer/Brand:
- Samtec, Inc.
- Part of Description:
- INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Product Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Multiple, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Socket, Reversed
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Finish Thickness :
- Features :
- Length :
- 0.208' (63.50mm, 2.50")
- Number of Positions :
- 8
- Number of Rows :
- 1
- Pitch - Cable :
- 0.100" (2.54mm)
- Pitch - Connector :
- 0.100" (2.54mm)