B32758G2556J000
Manufacturer Part Number:
B32758G2556J000
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
55 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V