SFC66T8K291B-F
- Manufacturer Part Number:
- SFC66T8K291B-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP FILM 8UF 10% 660VAC RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Motor Run
- Capacitance :
- 8 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 3.030" (76.96mm)
- Lead Spacing :
- 0.810" (20.57mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
- Termination :
- Quick Connect, Disconnect
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 660V