UNL15W13K-F
- Manufacturer Part Number:
- UNL15W13K-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP FILM 13UF 10% 1.5KVDC RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering
- Capacitance :
- 13 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10 mOhms
- Features :
- Low ESR
- Height - Seated (Max) :
- 2.500" (63.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.500" (12.70mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.969" Dia (50.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 1500V (1.5kV)